Nyilván attól, ha túl sok és nem megfelelő kifejezés szerepel benne.
Ez általában akkor merül fel problémaként, ha a szószedetet automatikusan hozták létre, és nem gyomlálták ki belőle a felesleges bejegyzéseket. A terminológia automatikus kigyűjétésnek amúgy se vagyok híve, mert soha senki nem veszi a fáradtságot, hogy átnézzen egy üres szószedetet, így a fordítók általában egy olyan kifejezésekkel teli szószedet kapnak kézhez, amelyekkel jó eséllyel soha nem fognak találkozni. Jobb őket anyagilag érdekeltté tenni a szószedet feltöltésében, majd utána ellenőizni az általuk bevitt szavakat.
Ami semmiképp se kell a szószedetekbe:
Kifejezések egyes és többes számú alakjai
Ezzel ugye gyakorlatilag megduplázódik a bejegyzések száma, cserébe a munka egyáltalán nem gyorsul fel, mert állandóan léptetni kell a kifejezések között. Emiatt a szószedet karbantartása is nehézkes lesz. Persze van olyan szituáció, amikor hasznos lehet a többes számú alak szerepeltetése, de ez inkább kivétel.
Mértékegységek
Na ezeket semmi értelme felvenni a szószedetbe, mert a fizikai mértékegységek túlnyomó többségét úgyis egy az egyben átvesszük. Kivételt képez mondjuk a ford./perc és kis barátai.
Triviális kifejezések
Ha sem a helyesírási konsziztencia, sem a megrendelői igények, sem kiemelt szövegbeli szerep (cím, indexbejegyzés stb.), sem a szó hosszúsága nem indokolja, akkor nem célszerű a szószedet megtömni olyan szavakkal, amelyek az alapszókincshez tartoznak.
Nagyon rövid szavak
Komolyan, láttam már olyan szószedetet, amelyben rendszeresen belekerült az és, a vagy és az ill..
Teljes mondatok
Ezek a fordítás során úgyis belekerülnek a memóriában, semmi értelme, hogy külön szerepeljenek a szószedetben is.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.